زمانی که یک یا چند دندان خود را از دست داده ایم چه اتفاقی رخ می دهد ؟

در صورت عدم درمان :

اگر در استخوان فک انسان دندانی نباشد و توسط دندان حمایت نشود، استخوان به مرورزمان تحلیل می رود و تراکم و ارتفاع آن کاسته می شود.

اگر فضاي بي دنداني پر نشود ، دندانهاي مجاور كج شده و دندانهاي مقابل نيز بطور عمودي حركت كرده و سعی می کنند این فضا را پر نمايند . بنابراين خالي نگاه داشتن فضاي بي دنداني ايده اي خوب نیست.

روش های جایگزین کردن دندانها:

پر كردن فضاي بي دنداني با پروتز متحرك ، بریج ، روکش ثابت و ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی چه مزایایی نسبت به پروتز های ثابت و متحرك عادی دارند ؟

 • دردرمان ایمپلنت مانند جایگزین كردن یك یا چند دندان بوسیله پروتز ثابت نیاز به تراشیدن دندانهای مجاور و سالم نیست ، مانند پروتزهای متحرك دارای قلابها و گیره های فلزی نیست و تجمع غذایی اطراف این قلابها و زیر اسكلت پروتز متحرك را نخواهید داشت.
 • تحلیل لثه و استخوان ناشی از دست دادن دندان و استفاده طولانی مدت از پروتزهای متحرك رخ نخواهد داد و از پیری زود رس در صورت جلوگیری می شود.
 • ظاهر دندان جایگزین شده توسط ایمپلنت تا حد زیادی شبیه دندان طبیعی بوده و شخص از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار است.

 

در هنگام غذا خوردن و صحبت كردن احساس بسیار خوبی خواهید داشت و ضعف ذاتی پروتزهای متحرك را در این موارد ند.

ايمپلنت يك قطعه فلزي از جنس تيتانيوم مي باشد كه به وسیله ی جراحی با تکنولوژی بسیار پیشرفته ولی در عین حال به راحتی در استخوان فك كاشته و سپس لثه روي آنرا مي پوشاند. پس از چند ماه اين قطعه ی فلزي که نقش ریشه را ایفا می کند به استخوان جوش مي خورد. سپس لثه اطراف ايمپلنت آزاد مي شود تا با تكنيك قالب گيري مخصوص ، روكش روي آن ساخته شود. با اين روش درماني ، فضاي بي دنداني پر مي شود بدون اينكه به دندانهاي كناري صدمه وارد آيد . همچنين با انتقال فشار جویدن به درون استخوان از تحليل استخوان جلوگيري به عمل مي آيد . به علت استفاده از تكنولوژي پيچيده در ساخت وسایل و تجهیزات ایمپلنت ، هزينه اين درمان بيش از درمانهاي ديگر مي باشد . اما در بررسی دراز مدت روش گراني نيست . طول عمر ايمپلنت بيش از بريج مي باشد ، دندانهاي مجاور آسيب نمي بينند و تحمل آن بسیار راحت تر از موارد دیگر است.

زماني كه دنداني كشيده شود، يبمار نه فقط دندان خود را از دست مي دهد بلكه استخوان نگاهدارنده دندان ، استخوان فك و لثه پوشاننده آن تحليل مي رود. علت تحليل استخوان اين است كه سلولهاي استخواني جهت زنده ماندن بايد تحت فشار قرار گيرند. زماني كه دندان كشيده مي شود تحريك استخوان نيز متوقف مي شود. اين مسئله ممكن است دركوتاه مدت اهميتي نداشته باشد اما در دراز مدت، تحليل استخوان (بخصوص در ناحيه قدامي) در هنگام لبخند مشهود مي باشد بعلاوه زماني كه بيمار داراي دست دندان شود جهت ثبات دست دندان اهميت بسزايي دارد. کاشت ایمپلنت با تحریک سلولهای استخوانی فک از تحلیل استخوان جلوگیری می نماید ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان ها ی از دست رفته بیماران به کار می رود و مزایای زیادی را بد نبال دارد .جراحی ایمپلنت به طور معمول با بی حسی موضعی و بدون درد است و درمطب انجام می شود.

يكي از مدرنترين روشهاي درمان با ايمپلنت كه در اين كلينيك امكان پذير است روش Immediate Implantation و Immediate load مي باشد. در روش  Immediate Implantationبلافاصله پس از خارج کردن دندان ایمپلنت کار گذاشته می شود و استخوان اطراف در صورت لزوم ترمیم می شود.در روش Immediate load علاوه بر پروسه جراحی ذکر شده به طور همزمان روکش موقت گذاشته می شود تا بیمار بدون دندان نباشد.

جراحی ايمپلنتهاي دنداني به سه روش انجام مي شوند:

الف : ايمپلنتهاي دو مرحله اي:

ايمپلنت در استخوان فك قرار ميگيرد و لثه روي آن بخيه زده مي شود. لذا بعد از جراحي، ايمپلنت داخل دهان مشاهده نمي گردد. در اين حالت ايمپلنت ها زير لثه قرار دارند تا تحت هيچ نوع فشاري قرار نگيرند. پس از حدود 2 ماه جهت ايمپلنت هاي فك پايين و 3 ماه جهت ايمپلنت هاي كاشته شده در فك بالا، لثه بطور محدود دوباره از محل ایمپلنت کنار زده مي شود. با قرار دادن قطعه موقتی ايمپلنت که شبیه یک پیچ می باشد سر ايمپلنت از لثه خارح مي شود و قابل رويت است. يك الي دو هفته جهت ترميم دوباره لثه بدور قطعه ايمپلنتي كه از لثه خارج شده است نياز است. در مرحله بعدي قالبگيري جهت ساخت روكش متصل به ايمپلنت انجام مي پذيرد.

براي حفظ ظاهر بيمار معمولا در صورت نياز يك پروتز موقت متحرك كه شبها بايد از دهان خارج شود به بيمار تحويل داده مي شود.

ب : ايمپلنتهاي يك مرحله اي:

ايمپلنت در استخوان فك قرار مي گيرد و قطعه موقتی برون فکی ايمپلنت از لثه خارج است و لثه بدور ايمپلنت در همان مرحله اول جراحي بخيه زده مي شود و نیاز به جراحی مرحله دوم و کنار زدن بافت نرم لثه نمی باشد.

پس از 2 ماه جهت ايمپلنت هاي فك پايين و 3 ماه جهت ايمپلنت هاي كاشته شده در فك بالا،‌ قالبگيري جهت ساخت روكش اصلي شروع مي گردد. معمولا در اغلب بیماران این روش قابل اجرا می باشد.

ج: ايمپلنتهاي Immediate implantation :

در این روش به محض کشیدن دندان معیوب در جای آن یک ایمپلنت قرار می گیرد و استخوان ناحیه در صورت لزوم ترمیم می شود،حسن این روش این است که در یک جلسه هم جراحی خارج کردن دندان و یا ریشه انجام میگیرد و هم در صورت لزوم استخوان ناحیه ترمیم می شود که انجام این روش نیاز به تجربه و تخصص دارد که در این کلینینک انجام می شود.

د : ايمپلنتهاي Immediate Loading:

در این روش همزمان با جراحی قراردادن ایمپلنت ،تاج آن نیز ساخته و روی ایمپلنت قرار میگیرد .این روش بیشتر برای دندان های جلو کاربرد دارد تا بیمار در فاصله ی 2 3 ماه دوره ی ترمیم ، بدون دندان نباشد البته شایان ذکر است که این تاج به صورت موقت می باشد ودندان اصلی در مراحل بعد تحویل بیمار می گردد.

مراقبت هاي بعد از گذاشتن ایمپلنت

 • جراح از شما می‌خواهد، پس از جراحی گاز مرطوب قرار داده شده را حدود یک ساعت در محل جراحی نگه دارید ، به این ترتیب شما به خودتان كمك خواهید كرد كه زودتر خونریزی از محل جراحی قطع شود و با تشكیل لخته در محل جراحی، خونریزی متوقف شود. حداقل 3 تا 4 ساعت نباید صحبت كنید.
 • توجه كنید شما ممكن است تا چند روز پس از جراحی، مزه ی خون را در دهانتان احساس کنید كه كاملاً طبیعی است.
 • از مشروبات الکلی استفاده نکنید ، سیگار كشیدن ، خونریزی از محل جراحی را شدیدتر می‌كند و ترمیم ناحیه را به تاخیر می اندازد. بنابراین حداقل در پنج روز اول پس از جراحی ، سیگار نكشید همچنین شما نباید از نی برای نوشیدن مایعات در 24 ساعت اول استفاده كنید.
 • طی 12 ساعت اول نباید آب دهانتان را بیرون بریزید و باید آن را ببلعید (حتی اگر مزه ی خون را احساس کردید باید آن را ببلعید و از تف کردن جدا خودداری کنید)
 • در هفته ی اول جراحی از فعالیت های سنگین بدنی و ورزشی پرهیز کنید .
 • پس از پایان جراحی و رسیدن به منزل فورا برای استراحت دراز نکشید چرا که باعث افزایش احتمال خونریزی و افزایش تورم ناحیه جراحی می شود.لذا تا قبل از موعد خواب روی یک مبل به صورت لم داده استراحت کنید.
 • گاهی شب پس از جراحی، هنگام خواب مشاهده می‌كنید بالشتتان خونی است. نشت مقداری خون طبیعی است، نگران نباشید. تلاش كنید زیر سرتان را در شب پس از جراحی، بالاتر از حالت عادی نگه دارید. برای این كار می‌توانید 2عدد بالشت زیر سرتان بگذارید(زیر سر با زاویه 35 درجه)
 • بعد از جراحی ایمپلنت به احتمال زیاد صورت شما دچار تورم و کبودی خواهد شد که این تورم کاملا طبیعی است. این تورم در 3 2 روز پس از جراحی به حداكثر خود می‌رسد، بنابراین در این روزها باید انتظار حداكثر تورم را در صورتتان داشته باشید، ولی نگران نباشید. پس از گذشت یك هفته تورم صورتتان كاملاً برطرف خواهد شد.
 • تا هنگامی كه اثرات داروی بی‌حسی وجود دارد شما درد را احساس نمی‌كنید، بنابراین ممكن است از خوردن مسكن غافل شوید.
 • استفاده از دارو های ضد التهاب و مسکن مانند ایبوپروفن معمولا در کنترل درد و ناراحتی موثر است. ممکن است دندانپزشک شما نسخه ای از مسکن های قوی تر هم برای شما بنویسد. شما می توانید بسته به شدت درد خود این دارو ها را مطابق دستور میل کنید. سعی کنید اولین قرص مسکن را قبل از از بین رفتن بی حسی موضعی مصرف کنید، تا از تأثیر آن بیش ترین بهره را ببرید. دقت کنید که لازم نیست تمام مسکن ها را میل کنید. به محض این که حس کردید درد برطرف شده، مصرف آن ها را متوقف کنید.(در صورت عدم نیاز)
 • ضمنا به یاد داشته باشید استفاده از ایس پک یا کیسه یخ می تواند درد و تورم را به حداقل برساند. برای بیش ترین تأثیر از این روش استفاده کنید: یخ را داخل کیسه پلاستیکی یا حوله قرار دهید و آن را روی پوست ناحیه بگذارید. یخ را مستقیما روی پوست قرار ندهید. کیسه یا حوله یخ را در محل درد از روی پوست 10 دقیقه نگه دارید و 10 دقیقه بردارید. این کار را می توانید متناوبا در روز اول بعد از جراحی تکرار کنید. در روز دوم بعد از جراحی استفاده از كمپرس سرد و گرم ممنوع است، ولی در روز سوم كمپرس صورت با پارچه گرم و مرطوب به رفع تورم و کبودی كمك می‌كند..

 

بایدها و نبایدهای غذایی

 • بلافاصله پس از جراحی باید از خوردن غذای گرم خودداری كنید غذای شما در 24 ساعت اول ترکیبی از نوشیدنی های سرد و پر کالری است که نیاز به جویدن نداشته باشد. (شیر ، شیر عسل ، شیر عسل تخم مرغ ، فرنی ...)
 • در روز اول پس از جراحی، از نوشیدن آب ، مایعات، آب میوه غافل نشوید، چرا كه به جبران حجم خون از دست رفته شما حین جراحی كمك خواهد كرد. پس از گذشت 24 ساعت از جراحی می توانید از سمت مقابل جراحی رژیم غذایی نرم را شروع کنید اما در صورتی که در هر دو سمت بخیه دارید طی چند روز پس از جراحی باید از رژیم غذایی مایعات مقوی جهت تغذیه استفاده کنید.
 • تلاش كنید هرچه زودتر به رژیم غذایی روزانه‌تان بازگردید. شاید لازم باشد فقط از طرف مقابل فك برای جویدن غذاها استفاده كنید. و یا غذا را به آهستگی و با مراقبت از فشار آمدن به بافت جراحی شده نوش جان کنید.

بهداشت دهان ؛ حرف اول و آخر

به یاد داشته باشید که پس از جراحی در همان روز مسواک نزنید اما از روز بعد باید شروع به مسواک زدن کنید.دقت كنید هنگام مسواك زدن دندان های مجاور ناحیه جراحی، موجب كنده شدن لخته تشكیل شده نشوید، چرا كه در این صورت دوباره درد و خونریزی شروع خواهد شد.استفاده از دهان شویه و شستشو با سرم نمکی را 24 ساعت پس از جراحی شروع کنیدچرا که تا 24 ساعت نمی توانیدآب دهانتان را بیرون بریزید ،بعد از هر بار شستشو با دهان شویه تا نیم ساعت هیچ چیزی خورید و نیاشامید و نیز دهانتان را آب نگیرید،تا که دارو در دهانتان اثر کند.(روزی سه بار شستشو با دهان شویه و به دفعات شستشو با سرم نمکی استریل)

نکات خاص:

 1. اگر علاوه بر جراحی ایمپلنت جراحی سینوس هم انجام داده اید حتما نکات زیر را در نظر بگیرید:
 2. ممکن است تا چند روز پس از جراحی احساس وجود چند قطره خون در بینی و حلق خود کنید که کاملا طبیعی است
 3. به یاد داشته باشید نباید حین پاک کردن بینی سوراخ های بینی خود را بگیرید.
 4. به هیچ وجه هنگام عطسه کردن خود را کنترل نکنید،با تمام انرژی عطسه کنید.
 5. 48 ساعت بعد از جراحی پس از هماهنگی با کلینیک همراه با یک رادیو گرافی کنترلی که پزشک برای شما تجویز می کند،برای ویزیت کنترل مراجعه کنید.
 6. ظرف مدت 7 تا 10 روز پس از جراحی پس از هماهنگی با مطب جهت کشیدن بخیه مراجعه کنید.پس از کشیدن بخیه تا چند روز شستشوی دهانتان را خصوصا با آب نمک رقیق ادامه دهید.
 7. چنانچه تحت عمل جراحی پیوند استخوان فک قرار گرفته اید ممکن است علائم ذکر شده پس از جراحی تشدید یافته و نیاز به مراقبت های شدید تر و طولانی تری باشد.

علاوه بر نکات فوق به دستورات ارائه شده توسط جراح یا دستیار جراحی نیزدقت لازم را داشته باشید.

رعایت همه نکات فوق را واجب بدانید ودر صورت لزوم با کلینیک تماس بگیرید